2. CELOTA: Evropski pravni okvir o udeležbi delavcev
Evropski pravni okvir o udeležbi delavcev je določen predvsem z okvirno Direktivo o obveščanju in posvetovanju (2002/14/ES), ki opredeljuje splošna načela o minimalnih pravicah do obveščanja in posvetovanja kot zavezujoča za vse države članice.
V skladu z Direktivo o obveščanju in posvetovanju, so delavci v vseh podjetjih, ki zaposlujejo najmanj 50 delavcev, upravičeni do obveščanja in posvetovanja. Kljub temu lahko države članice ta prag zmanjšajo, kar so nekatere od njih tudi storile, običajno na 20 delavcev.
Delavci lahko svoje pravice do obveščanja in posvetovanja uveljavljajo prek predstavnika sindikata, ali prek posebnih predstavnikov delavcev, ki so posebej imenovani za ta namen. V nekaterih državah se takšna telesa imenujejo sveti delavcev.
Pravice do obveščanja in posvetovanja vključujejo:
- obveščanje o razvoju morebitnih dejavnosti podjetja v bližnji prihodnosti in o ekonomskih razmerah;
- obveščanje in posvetovanje o stanju, strukturi in morebitnem razvoju zaposlovanja v podjetju ter o vseh predvidenih preventivnih ukrepih, zlasti, ko je zaposlovanje ogroženo;
- obveščanje in posvetovanje o odločitvah, ki bi lahko privedle do bistvenih sprememb v načinu organizacije dela ali v pogodbenih razmerjih.
Predstavniki delavcev so upravičeni tudi do sestanka z delodajalcem in do prejema odgovora na mnenje.
Namen procesa posvetovanja je doseganje dogovora o odločitvah, ki bi lahko privedle do bistvenih sprememb v načinu organizacije dela ali v pogodbenih razmerjih.
Vsi predstavniki delavcev, ki sodelujejo v postopkih obveščanja in posvetovanja, so upravičeni do pravnega varstva.
Dolžnost delodajalca je tudi, da jim zagotovi ustrezne pogoje za izvajanje funkcije.