ROZDZIAŁ 1: Czym jest partycypacja pracowników?
Partycypacja pracownicza obejmuje różne formy procedur informacyjnych i konsultacyjnych odbywających się między pracodawcami a pracownikami lub ich przedstawicielami.
Celem tych procedur jest włączenie pracowników w podejmowanie decyzji na poziomie przedsiębiorstwa w kwestiach, które mają wpływ na ich warunki pracy, a także ich interesy gospodarcze i społeczne.
Partycypacja pracownicza może być korzystna zarówno dla pracowników, jak i kierownictwa. Jeśli zostanie wdrożona prawidłowo, może prowadzić do zwiększenia satysfakcji z pracy, lepszej atmosfery pracy i zwiększonej produktywności.
Pracownicy mogą również dostarczać cennych spostrzeżeń i pomysłów, które mogą pomóc firmie w podejmowaniu lepszych decyzji lub skuteczniejszym radzeniu sobie z różnymi kryzysami.
Chociaż związki zawodowe są często aktywnie zaangażowane w te procedury, nie należy ich mylić z negocjacjami zbiorowymi.
Negocjacje zbiorowe zazwyczaj dotyczą wynagrodzeń, innych praw materialnych pracowników i innych aspektów stosunków pracy, a także relacji między pracodawcami a związkami zawodowymi.
Z drugiej strony, partycypacja pracowników obejmuje różne formy informowania, konsultacji, a czasami procedury współdecydowania, dotyczące rozwoju działalności biznesowej firmy, sytuacji zatrudnienia i różnych innych decyzji, które mogą mieć wpływ na organizację pracy oraz ekonomiczne i społeczne interesy pracowników.