ROZDZIAŁ 3: Jak to działa w praktyce?
Partycypacja pracowników może być mniej lub bardziej formalna, może angażować przedstawicieli pracowników lub być przeprowadzana bezpośrednio, ale musi to być znacząca wymiana informacji i poglądów na temat decyzji i polityki firmy.
Bezpośrednie formy partycypacji pracowników obejmują spotkania przedstawicieli pracodawców z pracownikami, pisemną komunikację i różne nieformalne sposoby włączania pracowników w proces podejmowania decyzji na poziomie przedsiębiorstwa.
Reprezentatywne formy partycypacji pracowników mogą być realizowane albo przez przedstawicieli pracowników wybranych specjalnie w tym celu, albo przez przedstawicieli związków zawodowych.
W małych firmach można zachęcać do bardziej nieformalnych i bezpośrednich metod, podczas gdy w większych przedsiębiorstwach wybór specjalnych przedstawicieli pracowników lub przeprowadzanie tych procedur za pośrednictwem przedstawicieli związków zawodowych jest zazwyczaj najlepszą i najskuteczniejszą metodą.
Procedury informacyjne i konsultacyjne są zazwyczaj przeprowadzane w formie pisemnej. Muszą one również opierać się na wysokiej jakości informacjach i być odpowiednio zaplanowane w czasie.
Kierownictwo powinno dostarczać przedstawicielom pracowników informacje niezbędne do obiektywnego i uczciwego spojrzenia na wyniki spółki i zaangażowania się w konstruktywny dialog.
Informacje powinny być kompletne, ale także przedstawione w sposób umożliwiający przedstawicielom pracowników ich właściwe zrozumienie i ocenę.
Konsultacje z przedstawicielami pracowników powinny być przeprowadzone w rozsądnym czasie przed podjęciem decyzji, tak aby istniała szansa, że ich opinia wpłynie na ostateczną decyzję.
Aby spełnić swoją rolę w procedurach informacyjnych i konsultacyjnych, przedstawiciele pracowników muszą regularnie komunikować się z pracownikami.
Obejmuje to zarówno możliwość informowania pracowników i konsultowania się z nimi podczas procedur informacyjnych i konsultacyjnych, jak i regularną komunikację z pracownikami, umożliwiającą im zbieranie opinii, potrzeb i skarg.
Przedstawiciel pracowników powinien również dysponować odpowiednim czasem i zasobami do wykonywania swojej funkcji. Ustawodawstwo krajowe w niektórych krajach zawiera przepisy w tym zakresie, ale szczegóły można również ustalić w porozumieniu z pracodawcą.
Przedstawiciele pracowników powinni korzystać z płatnego czasu pracy, mieć dostęp do sal konferencyjnych, sprzętu komunikacyjnego i innych niezbędnych zasobów, a także być w stanie odwiedzać różne siedziby firmy i utrzymywać regularny kontakt z pracownikami. Powinni być również uprawnieni do płatnego czasu wolnego na edukację.