ROZDZIAŁ 8: Wyzwania dla partycypacji pracowników w rolnictwie
Udział pracowników w sektorze rolnym w większości krajów europejskich jest poniżej zadowalającego poziomu. Oznacza to między innymi, że udział firm objętych Dyrektywą o informowaniu i konsultacjach lub odpowiednim ustawodawstwem krajowym, które ustanowiły procedury informowania i konsultacji jest niższy niż w większości innych sektorów.
Można to w dużej mierze wytłumaczyć strukturą sektora (przewaga małych, rodzinnych gospodarstw rolnych), wysokim udziałem niepewnych form zatrudnienia (praca sezonowa, praca nieformalna, w niektórych krajach wysoki udział pracowników zagranicznych) oraz niewielkim udziałem pracowników zorganizowanych w związkach zawodowych.
Ponadto w wielu krajach sektor rolniczy stoi w obliczu poważnych wyzwań gospodarczych, demograficznych i klimatycznych, które nie pozwalają skupić uwagi zainteresowanych stron na partycypacji pracowników. Wyzwania te są jednak tylko dodatkowymi powodami do rozwijania i ulepszania istniejących mechanizmów uczestnictwa pracowników, ponieważ mogą one pomóc w radzeniu sobie z nimi.
Główne wyzwania dla partycypacji pracowników w rolnictwie obejmują:
- przewaga małych, rodzinnych gospodarstw rolnych;
- wysoki udział niepewnego zatrudnienia;
- niski wskaźnik uzwiązkowienia;
- negatywne nastawienie kierownictwa;
- brak tradycji i doświadczenia;
- słabo rozwinięte ramy prawne.