ROZDZIAŁ 2: Europejskie ramy prawne dotyczące partycypacji pracowników
Europejskie ramy prawne dotyczące partycypacji pracowników są określone przede wszystkim przez dyrektywę ramową w sprawie informacji i konsultacji (2002/14/WE), która definiuje ogólne zasady dotyczące minimalnych praw do informacji i konsultacji obowiązkowych dla wszystkich państw członkowskich.
Zgodnie z Dyrektywą w sprawie informacji i konsultacji, pracownicy wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających 50 lub więcej pracowników mają prawo do informacji i konsultacji. Państwa członkowskie mogą również obniżyć ten próg, co niektóre z nich uczyniły, zwykle do 20 pracowników.
Pracownicy mogą korzystać ze swoich praw do informacji i konsultacji za pośrednictwem przedstawicieli związków zawodowych lub specjalnych przedstawicieli pracowników wybranych w tym celu. W niektórych krajach takie organy nazywane są radami pracowniczymi.
Prawa do informacji i konsultacji obejmują:
- informacjena temat niedawnego i prawdopodobnego rozwoju działalności i sytuacji ekonomicznej spółki,
- informacje i konsultacje na temat sytuacji, struktury i prawdopodobnego rozwoju zatrudnienia w spółce oraz na temat wszelkich przewidywanych środków zapobiegawczych, w szczególności w przypadku zagrożenia zatrudnienia,
- informowania i konsultowania decyzji, które mogą prowadzić do istotnych zmian w organizacji pracy lub w stosunkach umownych.
Przedstawiciele pracowników mają również prawo do spotkań z pracodawcą i otrzymywania odpowiedzi na przedstawione opinie.
Celem procesu konsultacji jest osiągnięcie porozumienia w sprawie decyzji, które mogą prowadzić do istotnych zmian w sposobie organizacji pracy lub w stosunkach umownych.
Wszyscy przedstawiciele pracowników uczestniczący w procedurach informacyjnych i konsultacyjnych korzystają z ochrony prawnej.
Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków do wykonywania swoich funkcji.