2. CELINA: Evropski pravni okvir o učešću radnika
Evropski pravni okvir o učešću radnika određen je prvenstveno okvirnom Direktivom o informisanju i konsultacijama (2002/14/EZ), koja definiše opšte principe o minimalnim pravima na informisanje i konsultacije obaveznim za sve zemlje članice.
Prema Direktivi o informisanju i konsultacijama, radnici u svim kompanijama koje zapošljavaju 50 ili više radnika uživaju prava na informisanje i konsultacije. Zemlje članice takođe mogu da smanje ovaj prag, što su neke od njih i uradile, obično na 20 radnika.
Radnici mogu da ostvare svoja prava na informisanje i konsultacije ili preko predstavnika sindikata, ili preko posebnih predstavnika radnika izabranih posebno za tu svrhu. U nekim zemljama takva tela se nazivaju radnički saveti.
Prava na informisanje i konsultacije uključuju:
- Informisanje o skorašnjem i mogućem razvoju aktivnosti kompanije i ekonomskoj situaciji,
- Informisanje i konsultacije o stanju, strukturi i mogućem razvoju zapošljavanja u kompaniji i o svim predviđenim preventivnim merama, posebno kada postoji pretnja zapošljavanju,
- Informisanje i konsultacije o odlukama koje mogu dovesti do suštinskih promena u organizaciji rada ili u ugovornim odnosima.
Predstavnici radnika takođe imaju pravo da se sastanu sa poslodavcem i dobiju odgovor na svoje mišljenje.
Cilj procesa konsultacija je postizanje dogovora o odlukama koje bi mogle dovesti do suštinskih promena u načinu organizacije rada ili u ugovornim odnosima.
Svi predstavnici radnika koji učestvuju u procedurama informisanja i konsultacija uživaju pravnu zaštitu.
Poslodavac je takođe dužan da im obezbedi adekvatne uslove za obavljanje funkcije.